top of page

Jak se připravit na focení

Často se ptáte, co si na focení obléct, jak se barevně sjednotit s ostatními, jak moc se nalíčit a co všechno si vzít s sebou. Odpovědi najdete v tomto článku.


Na začátek je však třeba shrnout obecné zásady, které je dobré před příchodem na focení zvládnout. Dobře zvládnutá příprava se kladně projeví na fotkách a já nebudu muset znovu dotvářet Vaší osobnost skrze složité a zdlouhavé retušování. Nejvíce rad je mířených na ženy. Těm totiž nejvíce záleží na tom, jak na fotce vypadají a zároveň právě žena na fotce zaujme vždy jako první.


 • Během dne, kdy se jdeme fotit, nenoste těsné kusy oblečení, které by Vám vytvořily nevzhledné defekty na kůži. Tzn. zařezaná ramínka od podprsenky, zařezané gumičky od ponožek apod.

 • Pokud se Vám podařilo opálit si nějaký díl oblečení, snažte se vybrat si na focení takový kousek oblečení, který by světlou kůži spíše skryl. Tzn. Pokud máte opálené tílko boxerského střihu, neberte si šaty bez ramínek. I když můžete namítat, že záda nepůjdou vidět, může se nám podařit vyfotit nějaký hezký moment, kdy budete zezadu a celkový efekt bude kazit vypálený flek. Sjednocování takových rozdílů v barvě kůže je vždy viditelné a nepřirozené.

 • Pokud máte na vlasech barevné odrosty, roztřepené konečky nebo jsou Vaše vlasy přerostlé, doporučuji navštívit kadeřníka. Opět je to detail, který zbytečně odvádí pozornost od obsahu fotografie

 • Umyjte a vyfoukejte si vlasy fénem a namalujte se o něco více než obvykle - na fotkách není jemné líčení vidět. Co byste neměli rozhodně opomenout je make-up pro sjednocení pleti, řasenka a lesk na rty nebo rtěnka. Pokud se svěříte do rukou vizážistky, přijďte přesně v domluvený čas nenalíčené, s umytými a vysušenými vlasy.

 • Nezapomínejte na úpravu nehtů, a to i na nohách. Nemusíte nutně letět na manikúru a pedikúru, ale pokud tak učiníte, budete mít jistotu, že Vám to prostě bude slušet. Pokud to vezmete do vlastních rukou, dbejte na to, aby Vaše nehty byly čisté, úhledně zastřižené a bez záděr v okolí nehtu. Není na škodu použít lak na nehty, i když třeba jen průhledný.


Rodinné, párové, skupinové focení


Pokud Vám záleží na tom, abyste s ostatními lidmi na fotografii tvořili na první pohled harmonický celek, bude potřeba se trochu věnovat výběru oblečení. Dokážu si představit, že ti z Vás, kteří outfit příliš neřeší a spojení těch správných barev jim nic neříká, budou mít i přesto vysněné fotky plné emocí a krásných vzpomínek. Nejdůležitější je totiž to, jak se ve svém oblečení cítíte a jak spolu společné chvíle prožíváte. Někomu ale záleží i na detailech a teprve tehdy si mohou společné chvíle vychutnat. Pokud se v tomto popisu vidíte, následující tipy jsou pro Vás.


1) Můžeme si nalhávat co chceme, ale hlavním objektem na snímku je žena. Ta jako první upoutá naší pozornost a následně hodnotíme zbytek snímku. Myslete proto, dámy, vždycky na sebe, nenechávejte přípravu na poslední chvíli, protože čas běží a může se stát, že to prostě odfláknete :-) Takže nejprve vyberte outfit sobě, podle něj vyberte oblečení ostatním.


2) Zvolte oblečení, ve kterém se cítíte pohodlně. Nemusí být nutně nové, ale nezapomínejte, že focení je příležitost pro to, vytáhnout sváteční šaty


3) Myslete na to, aby spolu barvy ladily. Vyberte maximálně 3 - 4 odstínů barev, které se vzájemně nepřebíjejí a alespoň o jedné z nich byste řekli, že je neutrální. Pokud máte pochybnosti, zkuste si vzít všechny kousky vybraného oblečení, bot a doplňků k sobě a zhodnoťte si to. Barevné šaty pro Vás můžou být snadným návodem, protože můžete vycházet z barev, které jsou v nich použity. Inspiraci můžete najít na internetech :-)


4) Myslete na to, že jste na fotkách důležití hlavně Vy, takže křiklavé barvy nechte pro tentokrát doma :-)


5) Nezapomeňte také své oblečení opečovat. Snažte se přijít v čistém a nezmačkaném oblečení, vytáhněte obsah kapes a odložíme také kabelky a jiná příruční zavazadla


6) Přinést si můžete také různé rekvizity, pokud nám jejich použití prostředí dovolí. Můžete vzít míč, balonky, bublifuk, piknikový koš, deku, klobouk...Boudoir


Pokud jsem v předchozí části zmínila, že není nutné kupovat nové oblečené, tak u tohoto stylu focení je to žádoucí :-) A to především v případě, kdy je Vaše spodní prádlo již na první pohled opotřebované. Bude totiž vidět!


Co si tedy připravit?

 • 2 sety spodního prádla, které jsou v barevném kontrastu, tzn. bílé/krémové vs. černé/tmavě modré nebo tmavé/ světlé vs. červené/jinak zářivé

 • krajkové body - nevěřili byste, jak krásně na těle a fotkách vypadá

 • teplejší kardigan, župánek nebo jednobarevnou pánskou košili

 • oblíbené šaty

 • džíny/šortky a halenku - outfit jaký byste si vzali večer do plážového baru

 • samodržící punčochy vhodné k vybranému setu spodního prádla případně podkolenky

 • boty na vysokém podpatku (krémové, tmavé nebo bílé)

 • oblíbené šperky, hodí se i perličky

 • klobouk, masku, sluneční brýle nebo jiné hodící se rekvizityPokud si s výběrem outfitu přesto nebudete vědět rady, napiště mi, hoďte mi fotky oblečení, které byste si rádi přinesli do zprávy nebo zavolejte a zkusíme najít řešení :-)Comments


2K9A1344.jpg

Ahoj, díky, že jsi tu :-) 

Poznej, kdo se skrývá za těmito články :-) 

Chceš zasílat články do mailu? Pošli mi svou adresu

Díky za zprávu

 • Facebook
 • Instagram
bottom of page