top of page

Svatební kytice a květinová výzdoba

Jak si vybrat svatební kytici, na jakou květinovou výzdobu nezapomenout a jak předejít komplikacím, které mohou při předávání hotové květinové výzdoby nastat a Vám se tak nezkazí nálada ještě před samotnou svatbou.Svatební kytice není v historii dlouhodobě zakořeněna. Původně využívaly nevěsty spíše květinové věnce nebo si květinami zdobily šaty, k čemuž se v současné době zase vracíme. Pozdější kytice měly spíše praktický význam než ten dekorační. Byly doplněny bylinami, které nevěsty měly chránit před zlými duchy a také myrhou, která symbolizovala plodnost.


Existuje nepřeberné množství variant a je vlastně docela složité vytvořit si představu o té pravé. Než začnete hledat inspiraci na internetu, pomůže Vám zamyslet se nad následujícím:

  • Udělám si květinovou výzdobu sama, pověřím tím kamarádky nebo seženu floristku?

  • Chci věneček, kytici nebo kombinaci obojího?

  • Chci převislou nebo kulatou kytici?

  • Jaké barevné tóny bych uvítala?

  • Jaký druh květin v kytici nesmí chybět?

Získáte tak hrubou představu o tom, co vlastně chcete a bude se Vám tak snáze hledat inspirace a komunikovat s floristkou. Následně je potřeba zvážit, kolik květinové výzdoby budete potřebovat a kolik na to můžete uvolnit financí.


Co se týká květin pro účastníky svatby, zpravidla má nejbohatší kytici nevěsta, menší kytici svatební matky - jako projev úcty a ženich korsáž v klopě saka. Zde bychom asi mohli skončit, ale hodí se promyslet i to, zda neobdarovat menšími kyticemi také svědkyni, družičky a svatební babičky. V případě babiček se rovněž jedná o projev úcty, a co se týká družiček a svědkyně, záleží spíše na Vašich možnostech a vkusu. Z pohledu fotografa ale můžu říct, že vypadá lépe, když mají družičky šaty ve stejném nebo podobném tónu a menší kytičku v nevěstině stylu. Hezky vypadají také věnečky ve vlasech nebo květinové náramky.

Zapomenout byste neměli ani na korsáž pro svědka nebo družby. Je toho dost, že? Ale výhodou tolika kytic mezi hosty je, že je po obřadu a focení můžete odložit do váz na stolech a výzdoba je pro danou chvíli hotová. Použijete tak ten samý produkt dvakrát a na závěr večera s nimi mohou holky zase odejít ;-)


Pokud je Vám toto řešení proti srsti a nechcete nejbližším ženám kolem sebe kytky hned zase brát, spočítejte si dobře, kolik bude potřeba nazdobit stolů, zda bude třeba nazdobit slavobránu nebo uličku k oltáři a podělte se o výsledek s floristkou. Požádejte jí o odhad ceny a když se Vám to bude zdát moc, můžete vždy někde ubrat s její pomocí nebo si vytvoříte výzdobu sami z natrhaného lučního kvítí, dáte doprostřed stolu břečťan se spoustou svíček nebo jiné podobné nízkonákladovky. Pamatujte ale na to, že čím víc takových drobností budete muset zařídit sami, tím méně času budete mít na užívání si pocitu, že jste nevěstou.


Jaké informace budou floristku při objednávce zajímat?


Termín svatby - odvíjí se od něj, v jakém rozsahu Vám budou služby poskytnuty (více svateb v daném termínu znamená, že Vám například floristka nebude moct zajistit realizaci květinové výzdoby na svatebním místě), nabídka květin v daném termínu, ale i termín vyzvednutí. Pokud květinovou výzdobu na svatebním místě nerealizuje přímo floristka, vyzvedává se dekorační květinová výzdoba a květiny do vlasů den předem, květiny a korsáže pro účastníky svatby v den obřadu ráno - zpravidla vyzvedává ženich nebo svědek, jelikož by svatební kytici neměla nevěsta vidět předem ;-)


Místo obřadu - důležité jak kvůli doručení květinové výzdoby nebo její realizaci, tak pro samotné plánování. Květiny se musí do daného prostředí hodit a stává se také, že nevěsty nemají představu o tom, co vše je potřeba nazdobit.


Představa nevěsty, styl svatby a šatů - významnou roli hrají barevné tóny, ve kterých se svatba ponese, také zda se jedná o svatbu v lese, zahradní slavnost nebo pompézní svatbu v hotelovém resortu a jak bohaté si nevěsta vybrala šaty.


Tvar a výška postavy - Vysokým nevěstám budou lichotit kytice větší a převislé, drobnějším naopak kytice menší. Nevěstám s plnoštíhlou postavou zase sluší spíše volnější kytice s nepravidelným tvarem.


Jak bude vypadat účes - Pokud bude mít nevěsta rozpuštěné vlasy, může si dovolit květinový věneček. Copy a drdoly lze doplnit květinovou sponou nebo květinovými zápichy. V případě, že nevěsta bude mít závoj, je jakákoliv květinová výzdoba nadbytečná


Cena - zásadně určí, jak bude výzdoba bohatá. Dobrá floristka Vám poradí, jaké položky nahradit levnější variantou nebo které zcela vyloučit. Nezapomínejte ale, že na poslední chvíli, cca 14 dní před Vašim velkým dnem, už je na takové změny pozdě.


Jak předejít potížím s objednávkou?


1) Na internetu jste si sehnali fotografii kytice, která se Vám líbí a chtěli byste uvázat totožnou. Zajímejte se vždy o to, jestli jsou jednotlivé druhy květin k dostání v době, kdy budete mít svatbu v jaké jsou kvalitě a HLAVNĚ!!! kolik asi v dané době stojí. Stává se totiž, že mimo sezónu lze některé druhy květin přivést ze zahraničí, ale jelikož se jedná o "horké zboží" pro danou dobu, výrazně si připlatíte - týká se to například hortenzií, oblíbených pivoněk, tulipánů, orchidejí a lučního kvítí.


Například tato kytice byla vázaná v říjnu v hodnotě cca 1.500,- Kč. Nevěsta, která by chtěla uvázat totožnou během svatební sezóny by sice zaplatila podobnou částku, ale musela by se smířit s tím, že použitý vřes v tuto dobu nebude k sehnání, a proto bude muset být nahrazen jinou květinou.2)Zamyslete se také nad tím, zda některý druh květin nebude náchylnější k vadnutí. Vzpomeňte si, jak krátkou dobu přežívají ve váze tulipány a to mají dostatek vody po celý den. Zeptejte se své květinářky, zda lze nějak zamezit vadnutí během svatebního dne nebo daný druh vyměňte. Určitě nechcete chodit mezi hosty s kyticí již těsně před rozkladem. Nezapomínejte se ale dobře postarat i o kytice s odolnějšími květy. Doporučuje se vyzvednout kytici ve svatební den ráno a po obřadu jí odložit do vody na temné a chladné místo. Její trvanlivost po svatbě prodloužíte pravidelnou výměnou vody a seřezáváním stonků.


3) Pokud ladíte květinovou výzdobu do vybraných svatebních barev, nestačí přijít do květinářství a říct, že potřebujete růže v lososové barvě. Pokud se nejedná o běžné barevné spektrum, je dost pravděpodobné, že obě strany mohou vnímat danou barvu odlišně. Pro Vás bude lososová více do růžova, pro floristku třeba do oranžova. Přineste si proto nejlépe vzorek odstínu, který požadujete a možná bych to doporučila udělat i v případě základního barevného spektra. Vaše představy se mohou lišit sytostí nebo světlými či tmavými tóny.


4) Honosnost květinové výzdoby na stolech, oltáři, slavobráně a případně ve fotokoutku, se dost pravděpodobně odrazí od Vašeho rozpočtu. Pinterest je plný pompézních květinových výzdob, které vypadají nádherně, nicméně se zkuste zeptat Vaší květinářky na to, na kolik by taková výzdoba reálně přišla. Květiny jsou poměrně drahý sortiment. Někdy jsou proto nahrazovány umělými květy nebo je lze nahradit jiným materiálem, který dodá dekoraci bohatší vzhled a Vás to nezruinuje.


5) Udělejte si čas na samotné vytvoření objednávky s předstihem. Ideální doba je cca dva měsíce před obřadem, abyste měli možnost s floristkou naplánovat podobu květinové výzdoby, konzultovat případné změny a bylo možné objednat jednotlivé druhy květin.


6) Nezapomínejte na to, že ani květináři neumí zázraky na počkání a respektujte dobu, kterou si společně stanovíte pro uzavření objednávky. A určitě by bylo vhodné se na ní zeptat, pokud Vám ji neřeknou sami. Nějakou dobu můžete do objednávky ještě zasáhnout, ale pokud se Vaše objednávka stala závaznou a materiál je již objednán, není možné provádět další změny.


תגובות


2K9A1344.jpg

Ahoj, díky, že jsi tu :-) 

Poznej, kdo se skrývá za těmito články :-) 

Chceš zasílat články do mailu? Pošli mi svou adresu

Díky za zprávu

  • Facebook
  • Instagram
bottom of page