top of page

Jak vybrat svatebního fotografa

Kde začít hledat, na co se při výběru zaměřit a jak poznám, že je to ten PRAVÝ? Partnera na celý zbytek života jste již sice nešli, ale výběr toho nejlepšího parťáka pro Váš Velký den byste také neměli zanedbat. Následující řádky Vám pomohou najít toho NEJ.

První krok: Průzkum trhu

Můžete si vzpomenou na všechny fotografy ve svém okolí, s nimiž jste měli osobní zkušenost nebo jste je viděli při práci na svatbě svých přátel. Docela snadno tak získáte i detailní reference o jejich práci bez zbytečných příkras.

Můžete ale taky najít svého fotografa ve svém vyhledávači, sociálních sítích nebo na svatebních serverech, např. Mywed.com, beremese.cz apod.


Hledám profesionála

Věnujte pozornost zkušeným fotografům s vlastními webovými stránkami, dobrými referencemi, kteří uvádějí úplné informace o focení, včetně ceny.


Můžete samozřejmě oslovit i někoho začínajícího. Dáte mu tím příležitost zlepšovat se. Je ale potřeba počítat s tím, že nemusí být všechno dokonalé, že možná bude zmatkovat, pokud nebude probíhat vše podle plánu, nebo prostě něco nestihne cvaknout. Pokud bude svědomitý, dobře se na Váš den připraví, bude chtít znát co nejvíce detailů a připraví se na všechny průšvihy, které by mohly nastat. Stráví s Vámi stejný čas, jako zkušený fotograf a doma prosedí ještě více času při výběru a úpravě těch nejlepších záběrů. Nemělo by se stát, že svoje gesto budete vnímat tak, že mu dáváte příležitost a to je jeho veškerá jeho odměna za odvedenou práci. I on si zaslouží finanční odměnu, na které se dohodnete. Jestliže máte obavy, že se Vám výsledné fotografie nemusí líbit, prohlédněte si jeho dosavadní práci a požádejte ho o předsvatební focení.


Styl focení a osobnost fotografa

Pokud jste introverti, kterým se příčí představa skákat tomu druhému na záda, řehtat se, točit se a třeba i křičet, neměli byste hledat fotografa, který je akční. Stejně tak pokud jste akční pár a toužíte po fotkách, které výše zmíněné zobrazují, zapomeňte na fotografa, který Vás bude stavět do klidných, i když zamilovaných a krásných pozic. Také se asi hodí říct, že je dobré oslovit fotografa, který se věnuje svatbám a párovému docení než fotografovi, který fotí převážně motocrossové závody nebo zvířata. Jak ale poznat, že je ten pravý? Mnoho napoví galerie fotek, které už vytvořil, co o sobě píše na svém webu, ale také to, co o něm píší druzí. Nezapomínejte si proto přečíst dostupné recenze.


Důležité je zvážit, zda Vám sedí i styl focení a barevné tóny, které jsou pro jeho tvorbu typické. Fotografa vybírejte vždy tak, že ho oslovíte až poté, co si zamilujete jeho práci. Pokud nejprve oslovíte fotografa a pak teprve zjišťujete, jestli Vám udělá trávu zelenější, Vás udělá hubenější nebo Vám udělá přesně takové fotky jako jiný fotograf, kterého si ale nemůžete dovolit, NEBUDE TO FUNGOVAT!


Srovnání

Pokud stále vybíráte mezi více jmény, koukněte také na jejich ceník. Porovnejte, jakou cenu mají Vaši vyvolení, co za ní dostanete, a zda jsou schopní zajistit Vám i další doplňkové služby (tisk fotografií, předsvatební focení, focení svatební cesty, svatební boudoir atd.) Někdy tyto služby nemusí mít vypsané, jelikož je standardně neposkytují. Pokud je to pro Vás důležité, prostě se zeptejte.


Připravte se na osobní setkání!

Lidí, kteří se s Vámi budou chtít před svatbou sejít je opravdu hodně. Nejinak je tomu u fotografů. Pokud by to snad neměl v plánu, nejásejte, že Vám to alespoň někdo usnadní. Spíš přemýšlejte nad tím, jestli Vaší zakázku bere vážně. Ve svatební den bude po celou dobu s Vámi a měli byste se proto cítit v jeho společnosti dobře. Měli byste se setkat minimálně jednou, nejlépe však dvakrát. Je jedno, jestli prostřednictvím videohovoru - pokud jste z opačného konce republiky, nebo osobně. Ale udělejte to! Pravděpodobně bude chtít slyšet pár vět o Vašem vztahu, termínu a místě svatby, nápadech, které byste chtěli v rámci focení realizovat. Hodí se také, když vyberete několik fotek z jeho portfolia, které se Vám líbí a ukážete mu je. Snáze tak pochopí, o jaký styl focení budete mít zájem.


Další setkání pak slouží k dojednání detailů, seznámení fotografa s upraveným harmonogramem apod. Nezapomeňte ho seznámit se všemi změnami, s významnými rodinnými vztahy (kdo jsou rodiče, prarodiče a jejich případná omezení a limity, zda jsou například rozvedení a nesnesou blízký kontakt s tím druhým...) a také ho informujte o skladbě skupinových fotografií, které si přejete udělat. Hosty půjde takto snáze korigovat, vyzývat k focení a samotné focení pak nezabere několik zdlouhavých hodin během , kterých se objevují další a další hosté, kteří se s Vámi chtějí vyfotit.


Pokud si fotografa chcete vyzkoušet ještě před svým Velkým dnem v akci, je dobré domluvit si předsvatební focení. Zjistíte tak oboustranně, jestli Vám to spolu s ním klape, lépe se poznáte a on zjistí, co na Vás funguje, z jakého úhlu Vám to nejvíce sluší a jaký způsob komunikace na Vás platí. Vám to usnadní rozhodování a fotograf se na Vás lépe "napojí. " Svatební párové focení tak bude svižnější a klidnější, protože již budete vědět, co Vás čeká.


Smlouva a platba

Dává Vám jistotu, že budou splněny Vaše požadavky a přání, a že ve svůj svatební den nezůstanete bez fotografa. Výstrahou by pro Vás mělo být, pokud s Vámi žádnou nesepíše nebo pokud smlouva obsahuje něco, co je pro Vás nevyhovující a fotograf odmítne Váš požadavek zapracovat. Předem si také ujasněte, kdy a v jakých částkách bude probíhat platba za fotografické služby.


Nebojte se odmítnutí

Pokud Vám fotograf nebude vyhovovat, ať už z důvodu, že se Vaše představy rozchází nebo Vám nesedí jako člověk, raději se s ním včas rozlučte a poohlédněte se po někom jiném. Počítejte s tím, že to může udělat i Vámi oslovený fotograf. Je důležité, abyste si svůj den skutečně užili s někým, v jehož přítomnosti se cítíte přirozeně, než abyste později pociťovali nespokojenost s kvalitou fotek nebo s tím, jak se k Vám fotograf choval.


Náhradník

Může se stát, že fotograf onemocní nebo bude jinak omezen; na Váš den se pak nebude moct dostavit. Je to samozřejmě oboustranná nepříjemnost, zvlášť tehdy, pokud jste se již dobře poznali a vyhovuje Vám. Ale i fotograf je člověk, kterému se může stát, že své pracovní povinnosti musí na nějaký čas upozadit. Vy byste však nikdy neměli zůstat bez kvalitní náhrady. Ptejte se proto i na to, zda je schopen vyslat za sebe náhradu v případě nouze či zda tuto možnost upravuje smlouva. Není nic horšího, než když Vám těsně před svatbou nebo v den svatby vypadne jakýkoliv dodavatel služeb.


Druhý fotograf

Občas se můžete setkat s možností služeb dvou fotografů. Nemusíte zrovna pořádat obrovskou svatbu, aby Vám to dávalo smysl. Stačí i to, že jste náročnější zákazník a chcete mít zachyceno více momentů, které by jeden fotograf sám nezvládl. Chcete mít například zaznamenány přípravy jak nevěsty, tak ženicha, ale místa jsou od sebe vzdálená několik desítek kilometrů. Nebo chcete zachytit, jak přichází nevěsta k oltáři, ale zároveň byste rádi měli zvěčněn výraz ženicha, když nevěstu poprvé spatří kráčet uličkou. Druhý fotograf může například také obsluhovat Váš fotokoutek v době, kdy Vy a hlavní fotograf budete zaměstnáni jinými kratochvílemi :-)


A kdo je vlastně ten druhý fotograf? Může to být profesionál na stejné úrovni jako fotograf, kterého jste oslovili, ale může to být také fotograf s méně zkušenostmi, který se takto vypracovává k lepší práci. Váš fotograf by Vás měl každopádně dopředu informovat o tom, co je ten druhý fotograf zač, jaké má zkušenosti, jakou část dne na svatbě stráví a jak bude nakládáno s fotografiemi, které během Vašeho dne pořídí tzn. Bude je chtít využít ke své vlastní propagaci? Bude je upravovat sám nebo fotografie předá hlavnímu, který je upraví sám?


Mějte skvělého fotografa, krásné fotografie a užijte si svůj den naplno!


Jednoho takového možná najdete na těchto stránkách v záložce svatební focení ;-)


Comments


2K9A1344.jpg

Ahoj, díky, že jsi tu :-) 

Poznej, kdo se skrývá za těmito články :-) 

Chceš zasílat články do mailu? Pošli mi svou adresu

Díky za zprávu

  • Facebook
  • Instagram
bottom of page