top of page

Plánujeme svatbu

Tipy, jak si svůj svatební den zpříjemnit, usnadnit, ušetřit a odlišit se od ostatních.
Pravděpodobně nevíte, že jsem před několika lety absolvovala kurz pro svatební koordinátory a docela vážně jsem se chtěla rozjet tímto směrem. Zbrzdily mě ale obavy a to, že s tím můj táta v posledních dnech svého života nesouhlasil. Zablokovala jsem se, ale nelituji toho. Vím, že by to nebyla ta pravá cesta. Více mě naplňuje, když momenty mohu zachycovat, než je vytvářet. Každopádně jsem moc ráda, že jsem si tím prošla, protože vím, jak takový svatební den probíhá, co očekávat, jak improvizovat, když se stane neočekávané a navíc mohu i mnohé snoubencům poradit. A tady jsou mé rady :-)


Jak se ze svatebních příprav nezbláznit


Je několik základních věcí, které si musíte vyjasnit ještě předtím, než začnete vybírat barvu ubrousků na stůl :-)


Bude to církevní nebo civilní obřad?

Kdy a kde to proběhne?

Kolik na to máme peněz?

Chceme tam někoho speciálního?


Skutečně nestartujte ničím jiným, protože na zejména druhou a třetí otázku se Vás budou ptát úplně všichni a nic bez toho nevyřídíte. To, jestli chcete někoho speciálního je zase nesmírně důležité pro samotný výběr termínu a je třeba plánovat hooooodně dopředu. Pokud si měsíc před svatbou vzpomenete, že chcete fotografa, kameramana nebo hudební skupinu zvučného jména, je téměř nemožné se spolehnout na to, že je tam budete mít. Záleží na prioritách a také na tom, jak moc dopředu svatbu plánujete.


Standardem bývá, že se svatba plánuje minimálně rok před termínem a začíná se právě těmi nejpoptávanějšími službami (tedy hned po odsouhlasení termínu s oddávajícím). Takže jakmile znáte termín, Vaše další poptávka směřuje k zajištění místa obřadu i hostiny, cateringu, fotografa, kameramana, hudebníků, floristky, kadeřnice, vizážistky, cukrářky. V první řadě stačí zabookovat termín, později se můžete domluvit na podrobnostech. Ostatní věci, ač jsou podle Vás nesmírně důležité, nechte na potom! Je fajn, že budete mít koupené bublifuky pro svatebčany, ale pokud budete otálet, Váš fotograf už může mít obsazeno ;-)


Pokud na tohle všechno nervy nemáte nebo si je chcete ušetřit, sáhněte po svatební koordinátorce, protože se postará o všechno. Dejte na dobré doporučení a na instinkt. Setkala jsem se už s koordinátorkami, co nadělaly více škody jak užitku a zaúčtovaly si za svoje služby nehorázné sumy. Možná Vám tato služba přijde zbytečná... Ano, asi je pokud jste Vy sami organizační tipy nebo někoho takového mezi svatebčany máte, co si to navíc užívá. Sama jsem po zmíněném kurzu polemizovala nad tím, jestli jsem schopná se tím uživit, protože bez čeho se žádná svatba neobejde? Aby nevěsta s ženichem byli krásní, aby je měl kdo oddat, fotograf, jídlo a pití, květiny. Vše ostatní je prostě navíc... Ale pokud nic organizovat nechcete nebo nezvládáte, případně svatba proběhne v době, kdy je nevěsta těhotná, připište si do seznamu nepostradatelných služeb i koordinátorku. Může Vám zorganizovat pouze obřad nebo celý den. U nás na jihu je zvykem, že koordinátoři mají i itinerář věcí k zapůjčení a zajistí Vám výzdobu, ale to hlavní je, aby mysleli za Vás, dokázali improvizovat, pokud se něco nepovede a byli připravení na všemožné scénáře, které Vás ve snech děsí.


"Co dělat s příliš se angažujícími rodinnými příslušníky či známými?"

Plánování svatby není nejklidnější období. Většinou o tom Velkém dni máme nějaké představy už od dětství a těšíme se na to. Postupně ale budeme přicházet na to, že naše okolí má jiný názor a někdy dost tvrdě usiluje o to, aby si ho prosadilo. Docela náročná je situace, kdy Vám takový člověk svatbu financuje. Vám je hloupé odmítnout, ale žere Vás to. Proto ho předběhněte! Rozdělte úkoly k věcem, co pro Vás nejsou tak důležité nebo víte, že je dotyčný zajistí snadněji. Budou mít pocit, že jsou užiteční, cítit se důležitě, když je sami oslovíte a Vám odpadnou starosti. Pamatujte na to, že jediná přání, co jsou důležitá, jsou Vaše a partnera či partnerky.


Svatbu můžete pojmout taky dost punkově a dost na ní ušetřit. Taková svatební veselka sahá do skutečně vysokých čísel. Pravdou je, že pokud mezi svatebními hosty nemáte samé kolenovrty, původní náklady se Vám většinou vrátí ve svatebních darech. Pokud ale ten vstupní kapitál nemáte a chcete velkou svatbu, i tak si jí můžete dopřát.


"Na čem a jak můžeme ušetřit?"


1) svatební místo - je rozdíl mezi hotelovým rezortem a hájenkou. To asi cítíte. V komerčně využívaných prostorech zaplatíte většinou i paušál za obsazenost. Pokud si pronajmete např. restauraci, podniku se nemusíte vyplatit tolik, jako by měl běžně otevřeno. Proto Vám naúčtuje konzumační poplatek za každou osobu, ať už to využijete či ne. Ne, nechtějí Vás okrást, ale potřebují vykompenzovat případnou ztrátu, což je fér. Proto můžete zvolit méně nákladné místo, kde ale budete muset řešit catering


2) prstýnky a oblečení - trh je obrovský a můžete si vybrat cokoliv. Muži oblek obléknou ještě několikrát, pokud se jejich postava nezmění. Takže investovat do něj, se vyplatí, ale ženy si asi svatební šaty už nikdy neobléknou. Prstýnky není nutné nakupovat z ryzího zlata, Jsou i levnější kovy, tetování nebo alternativa prstýnků pro lidi, co je kvůli zaměstnání nemohou nosit.


3) jídlo a pití - zvykem bývá, že po svatebním obřadu kolem poledne, zamíří svatebčané na oběd, případně jen rodina a ostatní svatebčani se roztrousí někde za vlastní náklady. Později odpoledne se opět všichni sejdou a pokračuje se hostinou v podobě rautu. Jídlo a pití je zaručeně nejvyšší položkou na Vašem seznamu. Nejde odfláknout na velikosti porce nebo na výběru levnějšího jídla. To se vždy podepíše na kvalitě a nikdo Vás za to nepochválí. Co ale můžete udělat a předejít i tomu, že některé svatebčany vystavíte nuceným prostojům mezi obřadem v poledne a večerní hostinou, je prostě posunutí obřadu až na odpolední hodiny. Svatebčani přijdou již najedení a Vy ušetříte několik tisíc.


Ještě větší punk je požádat svatebčany, aby jídlo i pití přinesli sami ;-)


4) výzdoba - pokud máte šikovné kamarády a kamarádky, co rádi tvoří, můžete si udělat pár takových setkání, kdy si vytvoříte třeba jmenovky na stůl, svícny, vázy na květiny, mašle, potahy na židle, informační cedule, girlandy... Prostě co Vás napadne. S Vaší svatbou je nenásilně propojíte, budou se cítit příjemně a důležitě a budou se těšit spolu s Vámi. Můžete navíc díky tomuto setkání získat i další zajímavé věci, protože někdo z Vašich přátel má možná stoly a židle, slunečníky, osvětlení, nebo něco jiného, co potřebujete a oni jsou ochotni Vám to půjčit


5) služby - to samé s Vašimi známými platí i zde. Zkuste se porozhlédnout po tom, co Vaši blízcí přátelé dělají. Pokud máte mezi svými přáteli hudebníky, floristky, šikovné cukráře, kadeřnice, švadlenky, vinaře nebo kohokoliv jiného, zeptejte se, jestli už pro Vás mají vymyšlený svatební dar a případně požádejte o jejich služby místo věcného svatebního daru.


6) čas - je to záhul. Nejprve jste nervózní a pak se ani nerozhlédnete a už se s hosty loučíte. S manželkou či manželem se téměř celý den nevidíte, protože se zastavujete u jednotlivých hostů, někam jste odvolání, drahou polovičku zatím někdo ulovil k baru a tak se potkáte vlastně až u prvního tance nebo nějaké aktivity. Tento den by měl být ale o Vás. O Vás jako páru. Máte být zamilovaní, těšit se z lásky toho druhého a ne se míjet. Během svatebního dne máte pouze několik málo možností, být spolu. Obřad, oběd a krájení dortu, focení, první tanec. Asi nejdelší aktivitou z toho všeho je focení. Svatebčani čekají a Vy už možná nervózně koukáte po hodinkách, jak dlouho jste už vlastně pryč. Co to udělat jinak? Můžete se fotit před obřadem, kdy se hosté teprve sjíždějí, nebo v úplně jiný den, kdy si toho druhého opravdu užijete a můžete ty společné chvíle maximálně procítit.


7) nervozita - nervozitu si můžete ušetřit tím, že si dáte pár panáků na kuráž, nicméně ten den pak asi nebude nic moc :-) Snoubenci jsou nervózní zpravidla do doby, než si řeknou své ANO, vymění prstýnky a podepíší se. Poté z nich veškerá nervozita, jako kouzlem spadne. Někteří dokonce vnímají tuto chvíli jako natolik intimní, že u ní nechtějí mít několik desítek párů očí, co přihlíží. Jak to vyřešit? Mějte obřad v jiný den! Počítejte tedy se správním poplatkem 1.000,- Kč, pokud je to jiný den než víkend. Potřebujete jen svědky, občanky, trošku slavnostněji se obléct a je to. Na oslavu s rodinou a přáteli můžete jít s čistou hlavou.


Každopádně byste měli svým blízkým dopřát, nějakou část toho vstupu do manželství, s Vámi prožít. I pro ně je to změna, důvod k oslavě a potřebují si projít tím rituálem, kdy z Já + Ty = MY. Svatební oslava se koná nejen proto, abyste si VY novomanželé uvědomili to spojení, ale také proto, aby Vás okolí jako manželský pár vnímalo. Rodiče si uvědomí, že už za Vás nezodpovídají, ale zodpovědnost přechází na jejích snachu nebo zetě, novomanželé spojuje neviditelné pouto, díky němuž je přátelé nevěsty i ženicha vnímají oficiálně jako pár. Proto jsou svatby tak emotivní. Všichni zúčastnění se stávají součástí.


Příště se můžete těšit na článek o naší svatbě, protože ta byla fakt hodně punková :-)

2K9A1344.jpg

Ahoj, díky, že jsi tu :-) 

Poznej, kdo se skrývá za těmito články :-) 

Chceš zasílat články do mailu? Pošli mi svou adresu

Díky za zprávu

  • Facebook
  • Instagram
bottom of page