top of page

Děti a focení

V tomto článku se dozvíte, jak probíhá dětské focení v mém podání, a jak už bývá zvykem, tak také na co si nepotrpím :-)


Focení miminek


Nevím, čím to je, ale při tomto slovním spojení si nejprve vybavím umělecky pojaté ztvárnění dětí, kterým se proslavila fotografka Anne Geddes. Děti stylizovala do roztodivných zvířat, květinek a nevím čeho všeho. Její fotografie se staly součástí kalendářů, diářů, památníků na první roky dítěte, puzzle a mnoha dárkových předmětů. I když obdivuji ji i další fotografy, kteří se vydali stejnou cestou, za nesmírnou trpělivost a nápaditost, v těchto šlépějích jít nechci.


Mám ráda, když věci dávají smysl a ten tady tak nějak postrádám. Věřím, že by mi po letech žádné dítě nepoděkovalo, že na svých prvním fotografiích má králičí ouška a ocásek, nebo je sešněrováno ve wrapu, který mu sice barevně ladí s čelenkou, ale sedí v nepřirozené poloze a z mého pohledu příliš neoplývá ani živostí. Navíc je toto focení náročné na rekvizity, pomůcky a načasování. Pokud ale po takových fotkách toužíte, doporučuji navštívit například webové stránky fotografky Martiny Skrejvalové nebo Vlaďky Šmídové, které mají newborn v malíku.


A jak to tedy dělám já?


Miminko by mělo být v prostředí, kde se cítí dobře. Takže upřednostňuji situaci, kdy přijedu k vám domů. Mělo by se cítit co nejvíce bezpečně a mít co nejvíce pohodlí. Takže v průběhu budeme přebalovat, krmit, houpat, klidně na něho mluvit, zpívat mu, šeptat mu, pusinkovat, hladit, chovat, a já budu pobíhat kolem a budu se snažit zachytit ty nejhezčí momenty Vás a Vašeho miminka. Využijeme přirozeného denního světla a Vaší náruče, kde miminko stejně tráví nejvíce času. Pokud je focení miminka přítomen starší sourozenec, je třeba maximálně využít jeho ochoty fotit se, protože po pár minutách jakékoliv nadšení klesá.

Focení starších dětí


Pokud se zdá být focení miminka náročné, složitější to teprve začne být o pár let později. Starší děti se většinou příliš fotit nechtějí, takže je třeba je stále a často motivovat. Ještě starší děti jsou "zdeformované" focením ve školce a škole, kde jsou zvyklé škrobeně pózovat před zraky svých spolužáků. Vznikají pak fotografie s kyselým nepřirozeným úsměvem. Všimla jsem si, že se tento zvyk pak přenáší na začátek lifestylového fotografování, kdy jsou děti nervózní, neví co mají dělat, a tak si prostě stoupnou čelem před objektiv, ruce podél těla a snaží se o úsměv. Na seřízení fotoaparátu je to dobré, ale následně jdeme rychle dál odtud :-)


Takže je potřeba zvolit zajímavé prostředí, kde je co dělat. Dítě si může hrát, dovádět se sourozenci nebo rodiči, skákat, běhat, tančit. A zapojíme taky rodiče, protože i ti často neví, co před objektivem dělat a mají tendence se stavět k objektivu čelem a čekat na pokyny. Jedině takto docílíme autentických záběrů, na které budete rádi vzpomínat a budou skutečně o Vás.


Nabízí se opět Vaše domácnost, i když to pro fotografa není vůbec snadná varianta. Pokud dítě běhá z místnosti do místnosti, světelné podmínky se neustále mění a je opravdu náročné na tuto změnu zareagovat tak rychle, abychom zachytili zajímavé momenty a zároveň pořídili ostrý snímek, který je správně zkomponovaný.


O něco snadnější je procházka v přírodě a pobyt na dětském hřišti, kde jsme ale nejlépe sami (aby se děti nerozptylovaly). Tady je zase trochu nevyzpytatelné počasí, protože by nemělo být příliš chladno a větrno a na druhou stranu, pokud bude svítit sluníčko, je potřeba vyhledat stinné místo, protože i v takovém případě je to boj se světelnými podmínkami.

Zjistila jsem také, že děti dobře spolupracují vleže. Nemusí přemýšlet nad tím, co dělat s rukama nebo nohama, stačí se jen chytit se s ostatními za ruce a usmát se. Do záběru se takto v pohodě vleze i více dětí - pokud teda mám po ruce dostatečně vysoký žebřík :-) Stačí se tedy položit do trávy nebo na piknikovou deku a vzniknou zajímavé snímky, na nichž děti zase chvíli spolupracují.


2K9A1208.jpg

Ahoj, díky, že jsi tu :-) 

Poznej, kdo se skrývá za těmito články :-) 

Chceš zasílat články do mailu? Pošli mi svou adresu

Díky za zprávu

  • Facebook
  • Instagram
bottom of page